Megtalálták a világ legrégebbi ujjlenyomatát
A világ legrégebbi teljes emberi ujjlenyomatát találták meg spanyol tudósok, akik alaposan ki is elemezték a leletet.
A világ legrégebbi teljes emberi ujjlenyomatát találták meg spanyol tudósok, akik alaposan ki is elemezték a leletet.
A leletet a Budapesti Történeti Múzeumban restaurálják.
Bár kiscsibe már nem lesz belőle, de teljes mértékben ép maradt egy 1700 évvel ezelőtti tyúktojás, melynek még a tartalma sem szivárgott el.
Régészek 12 ezer éves fogakat és egyéb csontmaradványokat találtak a németországi Blätterhöhle barlangban Hagen városa mellett – közölte a Westfalen-Lippe települési szövetség Münsterben.
Páratlan, ezeréves középkori aranykincsre bukkant fémdetektor segítségével egy holland történész: a leletegyüttes négy arany fülbevalóból, két aranylevél csíkból és 39 ezüstpénzből áll – adta hírül a holland nemzeti régiségtár (Rijksmuseum van Oudheden).
Több aranyozott tárgyat, valamint egy drágakövekkel kirakott tőrt is találtak a román régészek abban a sírban, amelyben a feltételezések szerint a hun uralkodó osztály egyik tagja feküdhet.
Több mint 3000 éves skarabeusz pecsétnyomót találtak egy régészeti oktató-kiránduláson Izrael központi részét, Tel-Aviv szomszédságában – jelentette a Maárív című újság.
A Szent István király által 1019-ben alapított bencés monostor maradványait tárták fel a szakemberek Zalavár-Várszigeten az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) támogatásával zajló idei ásatáson. Az eredmények bepillantást engednek a Karoling- és az Árpád-kor történetének jelentős fejezeteibe.
A szakemberek már az 1980-as években tudomást szereztek egy furcsa építmény maradványairól Prága mellett, de csak most volt lehetőségük feltárni a területet.
A kutatók szerint a maradványból származó gégecső és bordák alapján a brachioszaurida faj 25 méter hosszú és 12 méter magas lehetett.
Az andalúziai Osuna városában csatornázási munkák közben bukkantak egy feltehetően időszámításunk előtt ötödik-negyedik században használt pun nekropolisz romjaira.
A 14. századra datálható lelet a kutatók szerint egy magas rangú egyházi személynek készülhetett. A koporsónak emberi alakja van.
Speciális csomagolóanyag híján faládákba pakolják a műkincseket a szakemberek és az önkéntesek.
Háromezer éves aranykincset fedeztek fel a Bécs közelében lévő Ebreichsdorfban. A leletet „európai szintű jelentősége” miatt a műemlékvédelmi hatóság védelem alá helyezte – közölte az osztrák vasúttársaság (ÖBB).
Az utolsó babiloni uralkodó idejéből származó ékírásos feliratra bukkantak Szaúd-Arábiában.
Szeged középkori városmagjának egy részletét tárják fel a Móra Ferenc Múzeum régészei egy belvárosi ásatás során. Az ásatás területéről az Árpád-kortól egészen a 20. századig terjedő időszakból kerültek elő tárgyi leletek – közölte az intézmény.
Több száz ritka, vaskori érmét találtak régészek egy vasútvonal építése előtt végzett archeológiai feltáráson Nagy-Britanniában.
Útfelújítás során több mint négyszáz mór sírt fedeztek fel Tauste észak-spanyol városban.
Nagyjából háromezer évesek az Eurázsiában feltárt eddigi legrégebbi labdák – állapította meg egy nemzetközi szakemberekből álló kutatócsoport, amelynek eredményei egyebek között azt sugallják, hogy a közép-ázsiai lovas harcosok hajdanán labdajátékokkal tartották fitten magukat.